Benedict Cumberbatch Muhteşem Yükselişi

Beneditch-Cumberbatch-Muhteşem-Yükselişi

Benedict Cumberbatch Muhteşem Yükselişi

Başlığına hoşgeldiniz. Burada size bizim Benedict‘i 🙂 farklı bir yorum ile adeta bir dizi sahnesinin içindeymişçesine akıcı ve sürükleyici anlatımımla anlatacağım. Evet belkide Benedict Cumberbatch oynadığı diziler olmasaydı bu kadar popüler ve yükselişe geçmiş bir hayatı olmayacaktı. Hepimiz Benedict  Cumberbatch’ı Tabikii de Sherlock Holmes ‘dan bildiğimiz bir sır değil…

Peki Sherlock Holmes‘i bu kadar popüler yapan şey neydi? Neydi insanları onu izlemeye iten şey… Hiç şüphesiz ki bu benim kişisel yorumumdur;  Her insanda bir nebze olsun Sapyoseksüellik vardır. Çoğunluğumuz biliyordur anlamını fakat bilmeyenler için yine de bir not düşmek istiyorum. Sapyoseksüel: Zekadan etkilenen bundan cinsel anlamda tahrik olan kişi. Ha bunu böyle söyleyince erkek/kadın Benedict  Cumberbatch’tan  tahrik oluyoruz anlamı çıkmamalıdır. Yada daha doğrusu onu popüler yapan Sherlock Holmes karakterinden….

İnsanlarda gizli olan şey nedir biliyor musunuz a dostlar…. Hepimizin güçten etkilendiği… Güç sadece para , fiziki güç , sahip olduğu varlıklar ile ölçülmez, Bunun en önemli kıstasından biri olan Zeka… Ben sizi biraz daha farklı bakış Açısından bakmaya ittim aslında… Çünkü bilinçaltımızda bu gerçek bir Dağ gibi yatmaktadır. İzlediğiniz tüm dizi-filmler’de, yaptığınız bütün bu eylemlerde, Boyun eğdiğiniz bütün insanlarda bu yatmaktadır…

Başlarken dediğim gibi sizi farklı açıdan bakmayı kendi yorumumla size aktaracağımı söylemiştim, Benedict  Cumberbatch Kimdir? Hayatı’na da değineceğim elbette… Fakat şu gerçeğin kaçımız farkındayız; Hangi seçimlerimizi bilinçli yapıyoruz? Kaçını ben seçtim diyebilirsiniz? Ben size söyleyeyim %100’nü Bilinçaltımız yapar. Sherlock karakterinin bu kadar popüler olmasının nedenide odur elbette…Bu konuyu fazla uzatmak istemiyorum sizi farklı alanlara çekeceğim… Ardından küçük küçük yine değineceğim bunlara bu yazıyı okurken bir bölümü yaşamış gibi hissedebilirsiniz bile hatta… Tamam fazla abarttım 🙂

 

Öncelikle size Benedict  Cumberbatch Kim olduğundan Hayatı’ndan Bahsetmek istiyorum biraz… Benedict Timothy Carlton Cumberbatch CBE Evet Oyuncumuzun diğer adı Timothy‘miş bunu çoğunuzun fark etmediğine eminim 🙂 Hatta bize kalırsak onun adı artık Sherlock Holmes kaldı çizgisini bozmamalı falan ☺ Bu muhteşem aktörü anlatmaya devam ediyorum.  Kendisi İngiliz dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu. Cumberbatch Manchester Üniversitesi’nden mezun oldu.

Benedict Cumberbatch, 19 Temmuz 1976 (41 Yaşında) tarihinde Londra, Timothy Carlton, Wanda Ventham çiftinin oğlu olarak Hammersmith’de doğmuştur. Tracy Tabernacle adında kardeşi vardır. Henüz 12 yaşında Shakespeare oyunlarında oynamaya başladı. Harrow School gibi son derece prestijli bir yatılı okulda öğrenim gördü. Tiyatronun yanısıra rugby ve resimle ilgilendi. Okulun ardından 1 yıl boyunca Hindistan’daki bir Budist tapınağında gönüllü İngilizce öğretmenliği yaptı. Daha sonra Manchester Üniversitesi drama bölümünden mezun oldu. London Academy of Music and Dramatic Art‘ta yüksek öğrenimine devam etti.

 

2001 yılından bu yana tiyatro oyunlarında rol aldı. 2010 yılında başlayan “Sherlock” dizisiyle tanındı. Dizide Sherlock Holmes karakterini canlandırmaktadır. Bilmeyen yoktur herhalde 😛  Benedict Cumberbatch, tiyatro oyunları, sinema ve dizilerde oynamasından ayrıca radyo tiyatrolarında ve televizyonda seslendirme çalışmaları da yapmaktadır. Sinema dünyasında ise Hobbit film serisinde Smaug seslendirmesiyle beğeni kazanmıştır.

 

1999-2011 yılları arasında üniversite tanıştığı Olivia Poulet ile birlikte oldu. Bu ayrılığın ardından ressam Anna James ile 1 yıl kadar beraberlik yaşadı.

Evet çoğu kadın ziyaretçinin merak etmediği 😛 konuya gelirsek evli mi? Sherlock Holmes? Benedict Cumberbatch, 14 Şubat 2015 tarihinde tiyatro yönetmeni Sophie Hunter ile evlendi. 2015 yılında Christopher Carlton adında bir oğlu oldu.

Benedict -Cumberbatch-Muhteşem-Yükselişi2
Benedict -Cumberbatch-Muhteşem-Yükselişi  

Ödülleri: 
2014 – 66. Emmy Ödülleri – Mini dizi en iyi erkek oyuncu (Sherlock)

Oynadığı Tiyatro oyunları :
2001 – Love’s Labour’s Lost
2001 – A Midsummer Night’s Dream
2002 – As You Like It
2002 – Romeo and Juliet
2002 – Oh, What a Lovely War!
2004 – The Lady from the Sea
2005 – Hedda Gabler
2006 – Period of Adjustment
2007 – Rhinoceros
2007 – The Arsonists
2008 – The City
2010 – After the Dance
2011 – Frankenstein

Filmleri ve Dizileri:
Oyuncu :

2017 – Jungle Book: Origins ( Shere Khan) (Sinema Filmi)
2016 – Zoolander 2 (Sinema Filmi)
2016 – Uçan At ( Harry Larkyns) (Sinema Filmi)   ☺☺ Nedense güldüm 🙂
2016 – Doctor Strange (Dr. Stephen Strange) (Sinema Filmi)
2015 – Kara Düzen (Bill Bulger) (Sinema Filmi)
2014 – Madagaskar Penguenleri (Seslendirme) (Sinema Filmi)
2014 – Hobbit: Beş Ordunun Savaşı (Smaug) (Sinema Filmi) 2014 (Oo Reyiz yardırmış)
2014 – Enigma (Alan Turing) (Sinema Filmi)
2013 – Wikileaks: Beşinci Kuvvet ( Julian Assange) (Sinema Filmi)
2013 – Hobbit: Smaug’un Çorak Toprakl… ( Smaug / The Necromancer ) (Sinema Filmi)
2013 – Aile Sırları (‘Little’ Charles Aiken) (Sinema Filmi)
2013 – 12 Yıllık Esaret ( William Ford) (Sinema Filmi)
2012 – Parade’s End (Christopher Tietjens) (TV Dizisi)
2012 – Hobbit: Beklenmedik Yolculuk (Necromancer) (Sinema Filmi)
2012 – Bilinmeze Doğru: Star Trek (Khan) (Sinema Filmi)
2011 – Wreckers (David) (Sinema Filmi)
2011 – Savaş Atı (Maj. Jamie Stewart) (Sinema Filmi)
2011 – Köstebek (Peter Guillam) (Sinema Filmi)
2010 – Van Gogh: Painted With Words (Vincent Van Gogh) (TV Filmi)
2010 – Third Star (James) (Sinema Filmi)
2010 – The Whistleblower (Nick Phillips) (Sinema Filmi)
2010 – Sherlock (Sherlock Holmes) (TV Dizisi)  (Çoğumuz buradan biliyor değil mi?)
2010 – Dört Aslan (Ed) (Sinema Filmi)
2007 – Kefaret (Paul Marshall) (Sinema Filmi)
2006 – Starter for 10 (Sinema)
2006 – Amazing Grace (Sinema)
2005 – To the Ends of the Earth (Dizi)
2005 – Broken News(Dizi)
2005 – Nathan Barley (Dizi)
2004 – Dunkirk (Dizi)
2004 – Hawking (TV filmi)
2003 – To Kill a King (Sinema)
2003 – Cambridge Spies (Dizi)
2003 – Spooks (Dizi)
2003 – Fortysomething (Dizi)
2002 – Hills Like White Elephants (Sinema)
2002 – Fields of Gold (TV filmi)
2002 – Tipping the Velvet (Dizi)
2002 – Silent Witness (Dizi)

Muhteşem oyuncu Benedict Cumberbatch Hemen hemen tüm yapımlarda boy göstermiş vay be… Ama biz onu neden fark etmedik? Hepimiz birer sapyoyuz’da ondan ☺ Yazımın başlanğıcında belirttiğim gibi güç insanda dikkat uyandırır böylesine çıkarım gücü ,zeka gücü , Tabii bu oyuncunun böyle olmasından kaynaklı değil biz onu Sherlock Holmes karakteriyle bütüleştirdik ama. İnanın dostlar dediğim gibi Oyuncunun önemi çok fazla, Bir düşünün bu karakteri başkası canlandırsaydı belkide sıçıp sıvayacaktı ki Sherlock‘un kaç farklı versiyonu çekildiğinden haberiniz de vardır diye umuyorum. Ben izledim ve emin olun Çoğu yapım berbat.
En Bilineni En Başarılı yapımlardan biri olan Ünlü Oyuncu Robert Downey Reyizin oynadığı film serisidir.
Üstad burada Sherlock Holmes canlandırmıştır fakat popüleritesi Benedict Cumberbatch Muhteşem Yükselişi Kadar tutmamıştır… Çünkü dediğim gibi herkesin karakteri bir rol yapısına uygundur veya değildir ama Ünlü oyuncu Benedict Cumberbatch Bu oynadığı karakter ile adeta dizide bütünleşmişti.. İzleyen herkeste eminim bana hak verecektir.. Hissederek oynamak bunu mu yapmıştı bilinmez? Ama Robert Downey Ünlü Aktör kesinlikle kötü oynadı demiyorum, Hatta onun yaptığı Sherlock Holmes Versiyonlarını bile kaç kere izlemişimdir… Sanırım hepimiz birer sosyopatız :))
Misis hadsınnnn Çayımııı getir…
Sherlock Holmes
Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Britanyalı hayalî dedektif kahraman, polisiye edebiyatının önemli ilk kişiliklerinden biridir. Gazetelerde basılmış, ve polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmuştur
Meslek: Consulting Detective  Daha fazlası için tıkla ☺
Benedict Cumberbatch Yine kadın okurlarımız çokca merak ediyordur yazayım; Yengeç burcudur…
Uzun yıllardır televizyon, sinema ve tiyatroda adından söz ettiren Cumberbatch büyük çıkışını BBC‘nin Sherlock dizisinin yüksek işlevli sosyopatı Sherlock Holmes‘le yakaladı.
Sonrasında adeta kendisine biçilmiş kaftan olan birçok rolle karşımıza çıkarak kendine hayran bırakmaya devam etti. Kâh 3. Richard olarak karşımızda boy gösterdi 🙂
Sherlock Holmes
Sherlock Holmes

Kâh bir matematikçi olan Alan Turing‘e can verdi…

Alan Turing’i canlandırdığı The Imitation Game filmi ünlü aktöre birçok ödülle beraber Oscar ve Golden Globe adaylığı da getirmişti.

Sherlock Holmes
Sherlock Holmes
Marvel süper kahramanlar ailesine Dr. Strange  Olarak oynadı.. Ama hiçbirini Sherlock Holmes kadar Fark etmedik. Benedict Cumberbatch hiç durmadan muhteşem yükselişine devam etti 🙂
Benedict -Cumberbatch-Kimdir
Benedict -Cumberbatch-Kimdir

 

Girdiği her karakterle öylesine büyük bir oyunculuk sergiledi ki, o karakterleri başkasıyla düşünmek mümkün bile değildi artık.

Ve oynadığı Tiyatro sahnelerinden de biraz kesitler vereyim…

Benedict -Cumberbatch-Kimdir2
Benedict -Cumberbatch-Kimdir2

 

Sahnede Hamlet‘ten Frankenstein‘a kadar birçok ünlü karaktere can verdi..

Size Benedict  Cumberbatch‘ın En yakın dostunu tanıtayım izninizle; Tom Hiddleston

Benedict -Cumberbatch-Hayati
Benedict-Cumberbatch-Hayati
Benedict -Cumberbatch-Hayati2
Benedict -Cumberbatch-Hayati2

Benedict iyi günde de, kötü günde de insanın elini asla bırakmayan gerçek bir dost…” diyor Tom Hiddleston için

Bay Sherlock
Bay Sherlock

Mesela Cumberbatch feminist olduğunu dile getirmekle kalmıyor, kampanyalara da katılıyor. Şaşırdınız değil mi 🙂

Aamammam o sherlock 😛

Kendisini çekmeye çalışan gazetecilere dünyada daha önemli meseleler olduğunu sık sık hatırlatıyor.

 

 

Benedict -Cumberbatch-Kimdir3
Benedict -Cumberbatch-Kimdir3

“Gidin Mısır’ı çekin ve dünyaya önemli bir şeyler gösterin.”

Ve karşınızda eşii Papia hahah 🙂 Sophie Hunter  

Sophie Hunter-Benedict -Cumberbatch
Sophie Hunter-Benedict -Cumberbatch
Benedict -Cumberbatch-Hayati-Oglu
Benedict -Cumberbatch-Hayati-Oglu

Ve dediğimiz gibi çocuk babası Benedict  🙂

Benedict Cumberbatch En Büyük yeteneklerinden birisi taklit… Evet gelin birlikte bakalım.. 😛 Adamda yok yok ağa…

 

En samimi oyunculardan bir tanesi ünlü üstad.

 

Benedict -Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz
Benedict-Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz
Benedict -Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz2
Benedict-Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz2

Şüphesiz neden bu kadar izlendiği aşikar ortada hayatı da bunu gözler önüne seriyor…

Yazıyı Sherlock Holmes‘e bağlamak isterdim ama çok fazla uzayacağından hayatından devam etmek istiyorum. Ve size akıcı bir deneyim , film sahnesi hissi yaşattırmayı çalışıyorum bir yandan 🙂 , Neden uğraşıyorsam.. Umarım keyif alıyorsunuzdur 🙂

dr-watson-ve-sherlock-Benedict -cumberbatch
dr-watson-ve-sherlock-benditch-cumberbatch

Ve Dr. Watson Rol arkadaşı Martin Freeman bahsetmezsek ayıp etmiş oluruz.. Şüphesiz oda diziye çok şey kattı ama konumuz bu değil tabii 🙂

 

Şimdilerde ise Benedict Cumberbatch yeni rolü için tanınmaz hale geldi!

 

Benedict -Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz3
Benedict-Cumberbatch-Hakkinda-Bilmedikleriniz3

Ancak onu söylemeyeceğim azcıkta merak edin 😛

 

 

Ve yetenek abidesi  Benedict Abimiz  burada motivasyon konuşması yapıyor, Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

Sherlock Holmes Dizinin ise sezon çekimleri halen devam ediyor.. 2019 Yılında bir bölüm gelmesi bekleniyor.

Sevgili okurlarım sizlere Benedict Cumberbatch Muhteşem Yükselişi adlı başlığımda elimden geldiği kadar  Benedict Cumberbatch kimdir? sorusuna ve hayatı‘nı anlatmaya çalıştım.. Eğer beğendiyseniz lütfen yorum atarak bu emeğin karşılığını verebilirsiniz.. Yazar hakkında olumsuz düşüncelerin varsa yine yorumlarda belirtebilirsiniz.. Asla hiç çekinmeyin en olumsuz eleştiri bile yayınlanmaktadır..

 

Benedict Cumberbatch Muhteşem Yükselişi Başlığını okuduğunuz için teşekkürler… Sitemizi takipte kalın ve ilk paylaşımımız hayırlı olsun 🙂

Şakir UÇAR

Merhabalar , 10 yıl aradan sonra internette eksik olduğunu düşündüğüm bu siteyi siz ziyaretçilerime yararlı olması umuduyla kurdum, Haydi tadını Çıkar ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir